Cole County R-V School District  Logo
Season Passes 2017-2018 Agriculture FFA Agriculture Alumni CLUBS Prom Student Council Vocal and Band Elementary Basketball Baseball Basketball-High School Boys Basketball-High School Girls Basketball-Jr Hi Cheer and Dance Golf-Boys Golf-Girls Shooting Sports Softball Track-High School Track-Jr Hi Volleyball-High School Volleyball-Jr Hi
Alumni Class Reunions
Welcome to Cole R-V School District Administration District Report Card School Board Board Policy & Regulations CSIP District Public Notices District Programs Employment Food Service Freedom Memorial Technology Requests for Bid & Public Notices
MAP PRACTICE Book and Library Sites Dress Code Free Typing Guidance and Counseling Missouri Connections Order Yearbook Online Student Course Guide Student Handbooks Student Portal Sign In Student Web Sites Sound Check Google Account Access Grade Level Online Tools Training NEE Student Survey
Athletic Boosters Elementary PTO High School/Jr High PTO Music Boosters Parent Portal
Faculty-Staff
EUGENE ELEMENTARY HIGH SCHOOL/MIDDLE SCHOOL

2017 Volleyball Printable Schedule

 

2017 Volleyball Roster

High School Volleyball

Eugene Lady Eagles Volleyball

 

Head Coach: Kirsti Kellogg / Asst. Coach: Trish Roth

Fall 2017 Volleyball Schedule

Tournament Brackets can be found by clicking the highlighted links below.

 

DATE

OPPONENT

LEVEL

LOCATION

TIME

BUS

LEAVES

SCORES

8/15

Versailles Jamboree Varsity Versailles see bracket    
8/21 Chamois Varsity Chamois 6:00  

25 - 18 W

25 - 15 W

25 - 20 W

8/24 Father Tolton Var/JV Eugene 6:00 --

V 25 - 12 W

V 25 - 11 W

JV 25 - 18 W

JV25 - 14 W

8/25 Stover Var/JV Stover 6:00  

V 25-18 W

V 25-13 W

JV 25-11 W

JV 25-14 W

8/29 Southern Boone Var/JV Eugene 6:00 --

V 25-27 L

V 25-22 W

V 23-25 L

JV 25-18 W

JV 25-16 W

8/31 Fulton Var/JV Fulton 5:30  

V 25-19 W

V 25-23 L

V 25-23 L

JV 25-23 W

 JV 25-8 W

9/1 Bunceton Var/JV Bunceton 6:00 4:00

V 25-13 W

V 25-17 W

JV 25-5 W

JV 25-12 W

9/5 Fatima Var/JV Fatima 6:00 4:30

V 25-8 L

V 25-11 L

JV 25-9 L

JV 25-17 L

9/7 Osage Var/JV/9 Eugene 5:30 --

V 12-25 L

V 26-28 L

JV 25-19 W

JV 23-25 L

JV 16-14 L

9/8

Linn JV Tournament

2nd place!

JV Linn TBA  

Chamois

27-26 L

25-12 W

Linn

25-18 W

25-27 W

Belle

19-25 L

25-16 W

9/12 Hallsville Var/JV Eugene 5:30 --

V 25-20 W

V 25-21 L

V 25-20 L

JV 25-17 W

JV 25-12 W

9/18 Tipton Var/JV Tipton 6:00 4:15

V 13-25 L

V 25-20 W

V 25-20 W

JV 25-14 W

JV 25-10 W

9/19 Dixon Var/JV Eugene 6:00 --

V 25-8 W

V 25-11 W

JV 25-7 W

JV 25-7 W

9/21 Russellville Var/JV Russellville 6:00 4:45

V 26-24 W

V 25-11 W

JV 25-18 W

JV 25-12 W

9/25 Chamois Var/JV Eugene 6:00 --

V 18-25 L

V 25-10 W

V 25-9 W

JV 23-25 L

9/30

Belle Invitational

FIRST PLACE!

Varsity Belle TBA  

Bourbon

25-12 W

25-12 W

Centralia 

25-22 L

25-8 W

Belle

25-11 W

25-13 W

Linn

25-16 W

25-16 W

10/2 Russellville Var/JV Eugene 6:00 --  
10/6 Linn Var/JV Eugene 6:00 --  
10/7 Eugene Invitational Varsity Eugene TBA --  
10/10 Calvary Lutheran Var/JV Eugene 6:00 --  
10/12 Centralia Var/JV Centrallia 5:30    
10/14 Calvary JV Tournament JV Calvary Lutheran TBA    
10/16-19 Districts Varsity TBA TBA